محل تبلیغات شما
حقیقت خلوت نزد سادات کسنزانی از شیخ اول خاندان کسنزانی ،یعنی شیخ عبدالکریم مشهور به شاه کسنزان آغاز می شود .شاه کسنزان یعنی سلطان غیب روزی ایشان همچون جدش،حضرت مصطفی(ص)میل به خلوت پیدا کرد وبا قطع رابطه از دیگران در غاری که میان کوه سگرمه بود به عبادت خداوند مشغول شد به علت راه های صعب العبور،تا آنروز پای کسی به آنجا نرسیده بود ،وی تا چهار سال در آنجا ماند وکسی از مکانش خبر نداشت روزها به ذکر خدا می نشست و شب ها به نماز می ایستادودر حالی که قلبش از ترس خدا لبریز بود به رکوع وسجود میپرداخت و به خدای خویش (جل و علا)تقرب می جست مردم در راز اختفای سید عبدالکریم حیران بودند و این امر تا آنجا طول کشید که همگان گمان بردند وی از این دنیا بسوی پروردگارش رحلت کرده است هم از این رو بود که با لقب (شاه کسنزان)مشهور گشت:یعنی کسی که هیچ از حقیقت امرش خبر ندارد و نیز از این رو بود که خداوند تعالی خواست تا طریقتش نیز که دارای سرّی عظیم است ،سری که هیچ کس تا روز قیامت آن را نخواهد دانست و مشایخ آن نیز در هر زمان سلطان زمان،استاد وقت و غوث اعظم اند _طریقت کسنزانی نامیده میشود.
هنگامی که خداوند سبحان مقدر کرد تا پرده از روی راز اختفای این غوث برکنار رود مکان اختفا و یا همان خلوتش را در روءیای، به برادرش نشان داد سپس مشایخ کسنزان نیز با گام های ایمانی استوار بر این مسیر نبوی رفتند و با این کار خود،سنت مقدس محمدی را زنده کردند سنتی که انسان را از مرگ جهل و دوری نسبت به خداوند بیدار میسازد ،
همان مرگی که بواسطه حجاب های دنیا و نفس به وجود می آید اورا بیدار می سازد تا به زندگی حقیقی که در این آیه کریمه به آن اشاره کرده دست یابد(اجیبو داعی الله اذا دعاکم لما یحییکم)یعنی به ندای دعوت کننده به سوی خدا پاسخ مثبت دهید تا خدا شما را زنده کند
پس آنها رابه نور معرفت و قرب خویش زنده ساخت و حجاب های میان آنان و پروردگارشان را بر داشت و آنان به لقب (پیران کو هستان و یاران خلوت و جلوَت)معروف گشتند .
آخرین نفر از این سلسله نورانی و مبارک حضرت سید شیخ غوث حاضر،محمد کسنزانی حسینی است که تاج این روش الهی و محمدی را بر سر نهاد،او که در زمان شیخ و استاد و پدر خود حضرت غوث عبدالکریم کسنزانی برای پیشرفت خودش خلوت های زیادی را گذراند پس از نشستن بر سجاده شیخیت نیز به منظور راه بردن و تربیت مریدان و ترقی روحیشان دو بار خلوت کشید .
این که طریقت کسنزانی که امتدادی از این سلسله نورانی مبارک است با چنین خلوت پر برکتی شروع میشود به ما نشان می دهد که خلوت چه اثر بزرگی در راه رسیدن به خدای تعالی دارد خواه این خلوت از آن مشایخ با آن جایگاه والایشان باشد ویا مربوط به مریدان که خواهان سلوک بر مشایخ اند.
انواع خلوت نزد سادات کسنزان :خلوت نزد سادات کسنزانی از نظر نسبت و ار تباط با مریدان به سه نوع تقسیم میشود
نخست:(خلوت عامه ):در این نوع خلوت مرید هم با قلب و هم با وجود ظاهری خویش به تنهای و انفراد روی آورده و از همه قطع رابطه می کند تا به ذکر حق مشغول شود و به مقام همنشینی با خدای جلّ شانه و مناجات با او بپردازد چنانکه در حدیث قدسی آمده است :(اناجلیس من ذکرنی)یعنی من هم نشین کسی هستم که مرا ذکر کند ،خداوند در مورد چنین افرادی میفرماید :(من ذکرنی فی نفسی ذکرته فی نفسی )
یعنی هر کس مرا در دل یاد کند من نیز در خویش او را یاد میکنم
مرید جز به امر شیخ نمی تواند وارد این نوع از خلوت شود زیرا بدون دستور و بدون مواظبت و مراقبت ،خطری جدّی مرید را تهدید می کند در این حالت شیطان به قصد انداختن مرید در فتنهءگمراهی دست به فعالیت شدیدی می زند و هرکس که شیخ مرشدی نداشته باشد از در افتادن به دام او در امان نیست یعنی شیخی که در زمان سرگردانی ارشادش کند ،هنگام حیرت به او آموزش دهد و به وقت غفلت بیدارش سازد و به راه درست راهنمایی اش کند .
توضیح :بعضی از مشایخ در آغاز کار خود بدون استاد و یا امر شیخ به خلوت رفته اند(مثلا"حضرت شیخ عبدالکریم شاه کسنزان و یا حضرت استاد اعظم سیدنا محمد ♡محمد♡ص)حال چطور شما میگویید که اذن شیخ و مراقبت از مریدان در خلوت لازم است در حالی که برای اینان لازم نبود؟ما در پاسخ می گوییم :هرکس که داخل خلوت میشود تا بارسیدن به مراتب و مقامات بالااز آن خارج گردد انسانی است مسیّر(مجبور)و نه مخیّر(صاحب اختیار)این همان است که به آن تحبیب می گویند (یعنی وادار شدن به دوست داشتن)
می گویند (حبّب الیه الخلاء)یعنی خلوت برایش دوست داشتنی شد
و گروهی نیز به امر خدا جذب میشوند خدای تعالی انبیاء و اولیای بزرگ را به سوی خویش جذب می کند آنها را بر می گزیند و تعلیم می دهد(وتقواالله و یعلمکم الله)ودر نتیجه محافظ آنان نیز بوده و شیطان را از آنان دور میسازد زیرا خود فرموده (ان عبادیلیس لک علیهم سلطان)یعنی ای شیطان تو بر بندگان من تسلط نداری 

روشن‎فکران و دنیای مجازی

کسنزان و مداوای بیماریهای نفسی

در امان ماندن از سحر

خلوت ,یعنی ,شیخ ,نیز ,کند ,کسنزان ,از این ,شاه کسنزان ,و به ,خلوت نزد ,که در

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گیلانِ من، املشِ من جومحمود Sourgh السلام علیک یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان کنگاور وبلاگ همسفران شاد آباد انجام پروژه های شبیه سازی اخبار پروژه کریمه اهل بیت سلام الله علیها Evan's game ولایت آقا علی{علیه السلام}